wtorek, 27 października 2015

Zamek Książ w Wałbrzychu

Książański kompleks zamkowo - pałacowy wraz z przylegającym parkiem jest trzecim pod względem kubatury w Polsce (zaraz po Malborku i Wawelu).

Pierwsza historyczna wzmianka o istniejącej w tym miejscu warowni pochodzi z końca XIII wieku. Zamek usytuowany na wzgórzu, przy szlaku handlowym z Czech na Śląsk pełnił funkcję warowną. Jego pierwszych właścicielem był księże świdnicko - jaworski Bolko I. Umocnił on i rozbudował warownię.Stanowił ona jedną z licznych ogniw systemu obronnego księstwa świdnickiego. Zamek był w posiadaniu śląskich piastów do 1368 roku, kiedy to zmarł ostatni z linii Bolko II Mały, a dobra ziemskie, którymi dysponował przeszły do rąk króla Czeskiego.  

W 1509 roku wraz z sąsiednimi majątkami został oddany rodzinie Hochbergów i postał ich aż do czasu II wojny światowej. Od tego czasu surowa, murowana warownia była intensywnie przebudowywana, aby dumnie stanowić rezydencję jednej z najbogatszych rodzin śląskich (później niemieckiej). W XVI wieku na Książ składał się zamek górny z czworoboczną wieżą i przylegającym do niej budynkiem książęcym, dziedziniec dolny i górny. Rozpoczęto również budowę ogrodów. W XVII wieku rozebrano fortyfikację, a w ich miejscu założono ogrody w stylu francuskim.
  

wejście na zamek główny prowadzi przez dziedziniec honorowy

Podążający za modą właściciele w XVIII wieku uczynili z zamku barokowy pałac (dzięki pracy wielu artystów powstała m.in. Sala Maksymiliana, dziedziniec honorowy oraz budynek bramny z wieżami). Kolejne lata przyniosły kolejne przebudowy (m.in. w XIX wzniesiono część południowo - zachodnią zamku z dwiema wieżami, dodano również neorenesansowe zwieńczenie wieży głównej).


budynek bramny z wieżami

Zwiedzanie 
Wstęp do Książańskiego Parku Krajobrazowym jest bezpłatny. Płaci się za wstęp na zamek. Zwiedzanie z przewodnikiem jest dodatkowo płatne. Zastanawiając się nad tą opcją należy brać pod uwagę, że samodzielnie nie można wejść w wiele miejsc (o czym nie zostaliśmy poinformowani w kasie:\)

Trasa turystyczna dla indywidualnych turystów jest dobrze oznakowana i prowadzi przez najciekawsze miejsca zamku.

czarny dziedziniec - część starego, średniowiecznego zamku


Sala Maksymiliana - dwukondygnacyjna, reprezentacyjna sala zamku. 
Jej nazwa pochodzi od Konrada Ernesta Maksymiliana Hochberga, który uczynił z Książa barokowy pałac

Salon Chiński

Salon Gier

ogrody 

kopia renesansowej elewacji z jednego z norymberdzkich domów 

XIX wieczna część zamku

W grudniu 2012 roku zostało udostępnione III piętro dla zwiedzających.

W drodze powrotnej warto zajrzeć do Palmiarni (jej zwiedzanie jest w cenie biletu). Palmiarnia powstała z inicjatywy ostatniego przedstawiciela rodu Hochbergów na Zamku Książ - Jana Henryka XV. Książę budował ją z myślą o swojej małżonce Marii Teresie Cornwallis- West, zwanej Daisy, która była miłośniczką roślin.









Zamek krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim

Ruiny zamku krzyżackiego w Radzyniu Chełmińskim imponują swoją wielkością.

Pierwsze co zwraca uwagę to piękne położenie zamku. Obszerne zielone wzgórze otoczone resztkami murów i górujące nad nimi wieże oraz skrzydło południowe. W słoneczny, piękny dzień widok na pewno zachwyca - mi niestety przypadł w udziale zimny, deszczowy i pochmurny (z tego też powodu brak zdjęć).

Już w XIII wieku zniesiono tu pierwszą fortyfikację, jednak powstanie zamku właściwego datuje się na XIV wiek (rozpoczęcie budowy 1310, koniec 1340 r).

Po zaparkowaniu samochodu przed skrzydłem południowym rozpoczęłam zwiedzanie. W pierwszej kolejności wybrałam się do zamkowych piwnic. Dawniej pełniły one funkcje gospodarcze. Dziś znajduje się w nich kilka salek muzealnych.

zamkowe piwnice

W salach można obejrzeć różne atrybuty rycerskie, poznać historię zamku. Warto zwrócić uwagę na makietę obrazującą wygląd zamku w czasach jego świetności.


Składał się on z trzech części: zamku wysokiego (domu konwentu), przedzamcza południowego i przedzamcza wschodniego. Całość otaczała go fosa zasilana z Jeziora Zamkowego. Przedzamcze południowe pełniło głównie funkcje gospodarczą - znajdowały się tam stajnie, browar, spichlerze, piekarnia. Przedzamcze wschodnie funkcję strażniczą. Do zamku wysokiego można było się dostać tylko od północy pokonując po drodze trzy mosty!
Zamek wysoki zbudowany na planie kwadratu zajmował prawie 2,5tys m kw. (49,4m x 49,6m) i został rozplanowany jak typowy zamek krzyżacki: piwnice i parter zajmowały pomieszczenia gospodarcze, I piętro sale reprezentacyjne i mieszkalne, a najwyższe pełniło funkcje obronne.
W skrzydle południowym prócz bramy wjazdowej i pomieszczenia dla straży znajdowała się kaplica oraz refektarz, we wschodnim kapitularz i dormitoria, w północnym infirmeria, a w zachodnim mieszkania komtura.

Po wyjściu z piwnic udałam się na wieże. Trzeba przyznać, że wejście nastręcza trochę trudności (wąskie i niskie korytarze, śliskie schody, ciemność). Wieże mają wysokość 32 m i z czterech zachowały się tylko te dwie.

krużganek

wejście na wschodnią wieżę 

Warto się przemęczyć i wejść na chociaż jedną z wież, aby zobaczyć otaczającą zamek okolicę z wysokości.
 

widok z wieży wschodniej na zachodnią
widok na dziedziniec od strony zachodniej
Po zobaczeniu okolicy z dwóch wież została mi tylko do zobaczenia kaplica.


Podsumowanie
Wstęp płatny (chyba 8 zł).
Bez przewodnika.
Bez opisów i wskazówek co do zwiedzania.
Warto przyjrzeć się makiecie zamku umieszczonej w piwnicy i przeczytać jego historię.
Miejsce zdecydowanie zawodzi przy bliższym poznaniu.